Nová kapitola pro trial v Chendgu

2016 UCI Trials World ChampionshipsPřinášíme překlad podrobného článku na www.uci.ch věnovaného letošnímu mistrovství světa, které se jede v novém formátu v rámci UCI Urban Cycling World Championship.

Trial byl jedna z prvních off-road cyklistických disciplín, které měly  pod federací UCI své vlastní mistrovství světa. První se konalo v roce 1984 a každoroční světový šampionát UCI věnovaný výhradně trialu pokračoval do roku 1999. V letech 2000 až 2016 se trial připojil k horským kolům a nyní se stává jednou ze tří disciplín na historicky prvním UCI Urban Cycling World Championship, které se koná v čínském Chengdu 8.-12. listopadu.

Sport byl založený ve Španělsku a vyrostl z motocyklového trialu. Původně byl provozován na 20″ kolech v kategoriích muži – elite a muži – junior. Soutěž pro horská kola s 26″ ráfky byla představena v roce 1995 a rozdělila muže do dvou kategorií podle velikosti kol, samostatná ženská kategorie se přidala v roce 2001. Národy na MS soupeří také v týmové soutěži, která zahrnuje jezdce ze všech kategorií.

Trial nutí jezdce ukázat své schopnosti ovládání bicyklu, rovnováhu, sílu a mrštnost při překonání překážkové tratě, nazývané “sekce”. Nový soutěžní formát, který bude představen na těchto prvních UCI Urban Cycling World Championship, má za cíl posbírat na pěti sekcích během jízdy co nejvíce bonusových bodů.

Koncept je jednoduchý: projet branku bez doteku překážky či země jakoukoliv částí těla nebo bicyklu – kromě pneumatik. Deset bodů si jezdec přičte za každou takto čistě projetou branku. Na sekci může posbírat maximálně 60 bodů. Jezdec s nejvyšším počtem bodů po dokončení všech sekcí je vítěz.

V původní kategorii mužů na 20″ kolech (Elite 20″) dominují mezi všemi národy jednoznačně Španělé. Získali neuvěřitelných 23 z celkem 31 světových titulů a 53 medailí z 93 udělovaných v historii. Španělsko získalo všechny tituly v posledních deseti letech. V letošním roce to je bitva mezi dvěma španělskými jezdci: Benito Rosem (osm titulů od roku 2003) a Abelem Mustielesem (pět titulů za posledních 6 let, včetně posledních dvou UCI šampionátů). Tvrdě se mezi ně ale tlačí nová generace jezdců jako Lucien Leiser ze Švýcarska (stříbrný 2015), rakouský jezdec Thomas Pechhacker nebo Němec Dominik Oswald, který na UCI Trials Světovém poháru 2017 skončil jednou třetí, jednou čtvrtý a jednou pátý.

Francie dominuje v Elite 26″ stejným způsobem, jako Španělsko ve dvacítkách. Šestnáct světových titulů ze 22 udělovaných a 42 medailí z celkových 66. Francouzští jezdci Vincent Hermance a Gilles Coustellier si rozdělili pět titulů z posledních šesti let, nicméně obhájcem titulu je britský jezdec Jack Carthy. Tato trojice brala také nejvyšší tři příčky v letošním světovém poháru (v pořadí Coustellier / Carthy / Hermance) a v Chendgu tak můžeme očekávat velkou bitvu. Nesmíme ale přehlížet ani dvojnásobného juniorského mistra světa Nicolase Valléeho (Francie), který vyhrál třetí kolo letošního svěťáku nebo velmi zkušeného Kenny Belaeye: tento Belgičan to za posledních 13 let dotáhl na čtyři zlaté, dvě stříbrné a sedum bronzových medailí.

Ženské kategorii dominovala do roku 2011 Švýcarka Karin Moor, který vyhrála devět titulů za prvních 11 let ženského šampionátu (potom ukončila kariéru). V následujících pěti letech dosáhly na duhový trikot vítězky čtyři závodnice (Gemma Abant, 2x Tatiana Janíčková, Janine Jungfels, Nina Reichenbach – poznámka překladatele). Favoritkou pro Chendgu je obhájkyně titulu Nina Reichenbach z Německa, která vyhrála čtyři z pěti kol světového poháru v této sezoně. Její největší vyzyvatelkou je mladá nastupující Manon Basseville  (Francie), jediná další závodnice, která letos dokázala vyhrát pohár. Ale nezapomeňme na Australanku Janine Jungfels, mistryni světa 2015.

Příspěvek byl publikován v rubrice UCI. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Nová kapitola pro trial v Chendgu

 1. Janoška st napsal:

  Bolo by pekné,keby jazdec ktorého sme priviedli do cyklotrialu dosiahol pekný výsledok na formáte preteku, ktorý sme do tohto športu uviedli práve u nás.
  Dôležitý je prvý krok a nápad.
  Držíme palce.LJ

 2. Janoška st napsal:

  Tento koncept bol prijatý na kongrese BIU 2005 v Slavkove.Ako koncept pre budúcnosť.
  Úspešne bol vyskúšaný na pretekoch v Kysuckom Novom Meste v apríli 2006(
  report na http://www.eurobiketrial.com/News,apríl 2006/)
  Tento koncept sa používa aj na Dressler campe pod názvom Eliminátor.

  Len aby sa nezabudlo.

  • Kolárik st. napsal:

   Áno, dá sa súhlasiť s tým, že tento “koncept” pre MS UCI Trial nie je nič, čo tu ešte nebolo. Ale pravdou je aj to, že sa nejedná o nič, čo by svetlo sveta uzrelo na Kongrese BIU 2005 v Slavkove. Uplatňoval sa už mnoho desaťročí predtým v mnohých iných športových odvetviach. Ale podľa mňa je podstatnejšie, kam sa tento “koncept” od roku 2005 posunul v rámci BIU a kam sa posunie v nasledujúcom období v rámci UCI. Hlavne na to by sa nemalo zabúdať…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *