Cyklotrial

Biketrial nebo cyklotrial? Pro odpověď je potřeba sáhnout trochu hlouběji do minulosti. V osmdesátých letech se v Československu používal název cyklotrial pro označení sportovní disciplíny “trialu na kole”. Ve světě se používalo různé označení – trialsín, trialbici, biketrial, cycletrial a podobně. Postupně vznikají mezinárodní pravidla tohoto nového sportu, ujednocuje se název “trialsín” a disciplína se stává součástí Mezinárodní cyklistické federace UCI.

V roce 1992 ale dochází k rozdělení na dva směry. Zatímco část závodníků zůstává pod křídly UCI a svůj sport nadále nazývají “UCI trials”, tak poměrně velká skupina tehdy zakládá vlastní federaci BIU a začíná používat název “biketrial“. S postupem let se rozdíly mezi oběma disciplínami zvětšují, ale i dnes jsou si stále velmi blízké – nabízí se třeba srovnání rugby a amerického fotbalu, laik tedy rozdíl téměř nepostřehne.

Na zahraniční scéně po útlumu z počátku devadesátých let UCI trials již řadu let postupně získává na síle. Federace UCI na jedné straně poskytuje pořadatelům i jezdcům profesionální zázemí, na straně druhé ale požaduje atraktivitu sportu z hlediska reklamního využití a divácké návštěvnosti. Trial se tak postupně dostává z lesů, skal a strání na stadiony a náměstí, příroda je čím dál častěji nahrazována umělými překážkami.

V České republice byla dlouho celá situace poněkud zamlžena jednak historickým použitím názvu “cyklotrial”, jednak absencí veřejně dostupných informací o pozadí obou disciplín. Přesto se zde již od devadesátých let sporadicky objevují snahy přivést “UCI trials” na českou scénu, ale vždy skončily do ztracena. Martin Šimůnek, Petr Krauz, Jaromír Spěšný a další jezdci ve své době dosahují významných úspěchů v zahraničí, doma se však drtivá většina klubů a zejména mládež věnují pouze disciplíně biketrial pod federací BIU.

Zlom nastal (alespoň zatím to tak vypadá) po roce 2010, kdy se skupina jezdců kolem Romana Chvojky znovu pokusila uvést český “UCI trial” do života, tentokrát úspěšně. Podařilo se navázat spolupráci s Českým svazem cyklistiky (který u nás zastupuje UCI), daří se pořádat každoroční Mistrovství České republiky a také seriál Českého poháru. Jezdci se na základě nominací účastní světového šampionátu. Od roku 2012 se zapojuje i mládež. Po dvou “zkušebních” ročnících Mistrovství ČR v mládežnických kategoriích vznikl v roce 2014 seriál Cyklotrialových her mládeže, který nabízí celoroční soutěž pro děti od 5 do 16 let.

Označení cyklotrial je nyní používáno výhradně pro disciplínu trial podle pravidel ČSC (UCI). Přesto historicky zůstává v názvech některých klubů, které se věnují buď pouze biketrialu, nebo oběma disciplínám. Na Slovensku se slovem “cyklotrial” označují obě disciplíny bez rozlišení.

Více najdete v článku “Cyklotrial a biketrial – otázky a odpovědi“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *