Aktualizované informace k licencím najdete v příspěvku ze dne 20.2.2018 (odkaz zde), následující text byl naposledy aktualizován 4.3.2016.
Pro účast v soutěžích je většinou nutná licence jezdce. Smysl těchto licencí je následující:
- držitel licence se stává členem organizace, která ji vystavila (ČMF, ČSC) a tyto organizace si tak zajišťují členskou základnu, která je důležitým hlediskem při rozdělování dotací. Vyřízením licence tak pomáháte získat peníze na daný sport.
- peníze do sportu ale vložíte i přímo, neboť licence není zadarmo. Prostředky, které organizace od žadatelů vybere, slouží (v ideálním případě) na organizaci soutěží, soustředění a dalších sportovních aktivit
- licence je tedy formou členské karty a měla by držiteli přinést nějaké výhody – obvykle je to pojištění jezdce při soutěžích, sleva na startovném nebo jeho úplné zrušení atd
Licence jezdců v českém prostředí
Pro závody a soutěže v ČR jsou používány následující licence.
Národní licence ČMF – biketrial
Roční poplatek 750,- Kč (platný pro rok 2015 2016), vyřizuje se prostřednictvím sportovních center ČMF. Termín žádosti byl letos posunutý na konec února 2015 2016, k vystavení je nutná prohlídka sportovním lékařem včetně klidového EKG. Národní licence je nutná pro účast v Mistrovství a přeboru ČR (viz závody). Žádost je dostupná na oficiálním webu www.biketrial.cz
Mezinárodní licence BIU – biketrial
Roční poplatek 1500,- Kč (platný pro rok 2015), vyřizuje se také přes sportovní centra. Nutná je také prohlídka sportovním lékařem, tentokrát i se zátěžovým EKG. Žádá se buď ve stejném termínu jako o národní licenci nebo lze provést kdykoliv během roku rozšíření z národní na mezinárodní (s doplatkem rozdílu v ceně). Tato možnost je vhodná pro ty, kdo na začátku sezony neuvažují o mezinárodních závodech, ale sportovní úspěch je povzbudí k vyšším ambicím :-). Mezinárodní licenci je možné používat i na domácích závodech, není nutné vlastnit obě! Naopak bez mezinárodní licence se nelze účastnit reprezentace a mezinárodních soutěží (MS, ME, EP). Od roku 2016 lze na mezinárodních soutěžích BIU používat národní licenci, pokud o to zažádá národní delegát.
Jednorázová licence ČMF
Kdo si chce biketrial jen nezávazně vyzkoušet a nechce vynakládat peníze na celoroční licenci (typicky nováčci v klubu, náhodní kolemjdoucí nebo třeba starší jezdci, kteří už nemají čas absolvovat celý seriál a přijdou se “svézt” jen na jeden závod), může na startu požádat o jednorázovou licenci. Ta jej opravňuje ke startu pouze v tomto jednom závodě, její cena je 250,- Kč a logicky neobsahuje lékařskou prohlídku.
Licence Českého svazu cyklistiky – cyklotrial
Roční poplatek 300,- Kč (děti a mládež do 18 let) nebo 400,- Kč (dospělí), licence je vydávána automaticky jako mezinárodní. Žadatel podepisuje prohlášení, že se pravidelně účastní zdravotních prohlídek a platnost této prohlídky se shoduje s platností licence.
Licence ČSC je vyžadována pro účast v Českém poháru, Hrách mládeže. Bez licence není možné být zařazen do celoročního vyhodnocení seriálů a do reprezentace. Účast v jednotlivých soutěžích bez licence je nicméně možná v kategoriích hobby, případně na vlastní nebezpečí. Žádost o licenci je k dispocizi na webu Českého svazu cyklistiky, žádat můžete prostřednictvím klubů registrovaných v ČSC.
Vzájemné uznávání licencí Česko – Slovensko
Na základě dohod mezi českými a slovenskými svazy jsou vzájemně uznávány národní licence a čeští jezdci se tak mohou účastnit slovenských soutěží i bez mezinárodní licence. Vzhledem k tomu, že cyklotrial na Slovensku nerozlišuje mezi BIU a UCI, lze při výletu na závody k sousedům použít jak licenci ČMF/BIU, tak ČSC/UCI.