Cyklotrial a biketrial – otázky a odpovědi

V čem je rozdíl mezi biketrialem a cyklotrialem?

Z hlediska techniky jízdy prakticky žádný, obě disciplíny vyžadují rovnováhu, koordinaci pohybů, soustředěnost. Rozdíl je v soutěžních pravidlech používaných při závodech: cyklotrial povoluje pouze dotek země či překážky pneumatikou, jakýkoliv jiný (noha, pedál…) penalizuje trestnými body. Biketrial dotek pedálem dovoluje, na druhé straně je přísnější při překročení časového limitu pro průjezd sekcí.

Cyklotrial se jezdí na 26″ kole a biketrial na 20″?

Ne, v obou disciplínách se používají jak “malá” kola s průměrem ráfku 20″, tak “velká” kola s průměrem 26″ (velikost běžného horského kola). V cyklotrialu je ale větší podíl 26″ kol z důvodů důrazu na skoky, při kterých má velké kolo výhodu. V biketrialu naopak jezdci častěji upřednostní obratnost malého 20″ kola. Volba velikosti je ale jen na jezdci, kola jsou pro biketrial i cyklotrial totožná.

Cyklotrial se jezdí jen na umělých překážkách a biketrial jen v lese?

Ne tak docela. Nikde není předepsáno, že se cyklotrial musí jezdit na umělých překážkách a velká řada závodů ve Španělsku či Francii se jede podle pravidel UCI na čistě přírodních sekcích. Požadavky na diváckou dostupnost, atraktivitu pro sponzory a média ale často – byť ne nutně – cyklotrial přesunují do městského prostředí, což s sebou nese umělé překážky. Biketrial naproti tomu preferuje les a přírodu, ale soutěže na umělých překážkách či na náměstích nejsou nic výjimečného.

Cyklotrial je pro dospělé, biketrial pro děti?

Ne, obě disciplíny nabízejí soutěže pro děti i dospělé. Metodika výcviku je zhruba do 12  let prakticky stejná pro biketrial i pro cyklotrial a je na každém jezdci, co bude preferovat.

Je možné dělat stejně úspěšně biketrial i cyklotrial?

Zde nelze jednoznačně odpovědět. Cyklotrial vyžaduje větší dynamiku při velkých skocích, tu ale lze uplatnit stejně tak v biketrialu. Na překážku je spíše časová náročnost – stihnout absolvovat všechny zahraniční soutěže v obou disciplínách je prakticky nemožné mimo jiné proto, že obě federace UCI i BIU již po mnoho let “jakoby náhodou” trefí své mezinárodní soutěže na stejný termín.

Ten cyklotrial, co se jezdil před třiceti lety bylo teda co?

V osmdesátých letech (pohled do historie zde) se používalo označení “cyklotrial” pro disciplínu, která odpovídala dnešnímu biketrialu: příroda, les, dotek pedály a tak dále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *