Cesta do pravěku 5. díl (poslední část?)

Po krátkém nahlédnutí za hranice se vracíme do Československa, které jsme opustili v roce 1989 – tedy těsně před koncem komunistického režimu. Československý cyklotrial čekaly tři svobodné společné sezony, než se spolu s rozdělením na samostatnou Českou a Slovenskou republiku rozdělil i on.

Předchozí díly: roky 1982-1985 | pionýrská léta | 1986-1989 | na skok za hranice

1990

Co dnes člověka zaujme při pohledu na kalendář soutěží, je velký počet volných závodů, tedy těch, které nejsou zařazené do přeborů, mistrovství ani jiných seriálů. Odpadl tak stres, s nímž se dnes často setkáme, neboť každá soutěž se započítává – a zůstal tak větší prostor pro radost z ježdění a legraci, jak ukazuje třeba plakátek na soutěž Old Man Trialsin – originální je zařazení jezdců do kategorie podle hmotnosti (včetně kola) a požadavek, že kolo nesmí mít ztrouchnivělou ližinu 🙂

Zajímavé je také to, že závodní sezona začínala v dubnu (hned 3 závody) a končila v listopadu. I mistrovství republiky si podrželo již tradiční pozdně říjnový termín. Ostatně, spousta věcí zůstala “při starém” i v nových společenských poměrech: nadále se jezdil Český pohár, stále se kromě jednotlivců soutěžilo i v družstvech.

Že to Československo s cyklotrialem myslí opravdu vážně ukázal i seriál mistrovství světa 1990, jehož jeden závod se konal 4.-5.srpna ve Vlašimi. Z více než 130 účastníků bylo 35 domácích a kromě poussinů a benjaminů vyhráli ve Vlašimi všechny zbývající kategorie. To samozřejmě přineslo i potřebné body do celkových výsledků MS, kde nakonec ČSFR získala 9 medailí, jak už jsme psali v minulém díle.

1991

Úspěchy československých jezdců vedly k tomu, že se naše republika stále aktivněji zapojovala i do organizace světového cyklotrialu. V této době vrcholily spory mezi pořadateli jednotlivých závodů a federací UCI, pod kterou trialsín (cyklotrial) spadal. Výsledkem byl vznik samostatné federace BTIU (Bike Trial International Union, dnes také používána zkratka BIU). Hlavní jednání proběhla při únorovém indoor Světovém poháru v Sinsheimu, finální jednání proběhla při závěrečné soutěži Světového indoor poháru v pražské Sportovní hale 30.11.1991 a následující rok byla BIU zaregistrována u českých úřadů. Podrobnější článek k tomuto tématu vyjde v únorovém čísle Biketrialové revue.

Předchozí odstavec se snaží zamaskovat “důkazní nouzi”, kterou máme ohledně domácího cyklotrialu v roce 1990 – jinými slovy, pro tento rok nám archivní materiály zcela chybí, pokud nám je pomůžete doplnit, budeme rádi.

1992

Nechybí nám ale pro rok následující, který je rokem prvním a zároveň i rokem posledním. Prvním rokem federace BIU, posledním rokem Československa.

Nelze napsat, že na šest ročníků mistrovství světa v trialsínu navázal první ročník seriálu mistrovství světa v biketrialu podle BIU. Tak jednoduché to není. Pod BIU přešla jen část cyklotrialových jezdců, část jich zůstala pod federací UCI, která pokračuje v organizaci svých cyklotrialových soutěží a mistrovství. Od roku 1992 tak vedle sebe existují “dva cyklotrialy” a my se v našem textu budeme držet biketrialu pod BIU. První ročník mistrovství světa BIU měl čtyři závody, z nichž jeden proběhl v srpnu 1992 v Táboře.

Na domácí scéně se naštěstí žádná podobná dramata neodehrála, ale změny přeci jen byly i zde. Kromě tradičních volných závodů (Vlašim, Kutná Hora a další) a Přeboru České republiky (stále rozděleného na oblasti A a B, v každé oblasti po čtyřech závodech) se zřejmě jako předzvěst slovenské emancipace konalo i samostatné Mistrovsví Slovenské republiky, složené z pěti dvoudenních závodů (tedy započítáváno 10 soutěží). Mistrovství ČSFR tentokrát nebyl samostatný závod, ale seriál tří soutěží (19.9.1992 Strážnice, 3.10.1992 Brezno a 17.10.1992 Děčín) a kromě toho se jelo i samostatné halové mistrovství ČSFR (14.11.1992 Ružomberok). A pokud jsme se v roce 1990 pozastavili nad tím, že se začínalo závodit v dubnu, tak tentokrát kalendář začíná již v únoru a končí v prosinci. Zda se jednalo o závody halové nebo venkovní sice nevíme, ale závodilo se tenkrát průběžně po celý rok – ne, že by se dojel na začátku listopadu poslední závod MČR a začalo se zase až po půl roce v květnu.

Rokem 1992 se uzavírá kapitola československého cyklotrialu, do sezony 1993 už vstupuje český i slovenský cyklotrial každý samostatně. A tímto dílem se prozatím uzavírá i seriál Cesta do pravěku, protože archivní krabice, ze které jsme čerpali, toho bohužel více neobsahuje. Případné pokračování je tak ve vašich rukou, přesněji ve vašich krabicích. Pokud se nám podaří s vaší pomocí shromáždit další podklady, rádi z nich poskládáme další díly.

Příspěvek byl publikován v rubrice ostatní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.