UCI mistrovství světa bude v Číně

Kolem místa konání UCI Trials světového šampionátu byly stále otazníky. Na jedné straně byl trial uveden ve společném kalendáři 2017 spolu s MS MTB, které se bude konat v Austrálii, na straně druhé se UCI již dva roky snaží dosavadní MS nahradit novým konceptem World Urban Games (WUG), kde by měl trial své místo po boku freestyle BMX a cross-country eliminatoru. Zatím ale Urban Games zůstávaly stále jen na papíře. Nyní se zdá být rozhodnuto: UCI oznámila podpis “přelomové” dohody s čínskou společností Wanda Sports, která zahrnuje kromě jiného právě i pořádání WUG. První tři ročníky (2017, 2018, 2019) se budou konat v provicii Guangxi v jihozápadní Číně.

Že se něco chystá naznačoval fakt, kdy ve zveřejněném kalendáři UCI závodů termín světového šampionátu chyběl. Tento čtvrtek federace vydala tiskovou zprávu o dohodě s obří čínskou sportovní agenturou Wanda Sports. Dohoda se netýká jen trialu, v širším kontextu má pomoci podpoře a transformaci sportovní cyklistiky v Číně – počet majitelů jízních kol v této zemi přesahuje 600 milionů a mnozí z nich začínají bicykl využívat nejen k přesunům z místa na místa, ale i ke sportování.

Dohoda má kromě Číny samotné velký dopad i na “zbytek světa”. Nejen v trialu (i když tam je to asi nejmarkantnější), ale také v jiných disciplínách převažovali na světových závodech sportovci z Evropy. Ať už se jednalo o mistrovství světa nebo světový pohár – i když třeba vzestup Japonska v posledních letech nešlo přehlédnout. Zapojení Číny dává příležitost většího zapojení dalších asijských zemí, ale i dalších kontinentů.

Svou roli samozřejmě bude mít i silná finanční podpora, kterou Čína chce cyklistice poskytnout. Jak bude v jejím pojetí vypadat, naznačuje plánovaný silniční závod Guangxi Tour: nová soutěž zařazená do UCI WorldTour zavede peloton profesionálních jezdců do turisticky nejpopulárnějších oblastí Číny. Během šesti říjnových dnů nabídne divákům jak jízdu ve velkých městech, tak úchvatné přírodní scenérie. A pozor: kromě profesionálů se budou moci zapojit i amatérští jezdci všech úrovní, na Guangxi Tour bude napojen i program cyklistiky na školách v provincii Guangxi a celý závod bude mít pokrytí televizním vysíláním v rozsahu 150 minut denně (s aglickými titulky).

Pokud podobně masivně přistoupí Wanda Sports i ke konceptu World Urban Games (nyní již nazývaným UCI Urban Cycling World Championship), které jsou naplánovány na konec října, tak se asi máme na co těšit.

krtekZároveň si ale při sledování těchto smělých plánů a nadšených dohod nelze nevzpomenout na propagandistické pojetí sportu v socialistických zemích v nedávné minulosti. Doufejme proto, že výsledek spolupráce UCI a Wanda Sports nebude připomínat propagační videoklip Čínské lidové republiky. Na závěr ještě tip pro Český svaz cyklistiky, jak by mohly vypadat reprezentační dresy pro rok 2017. Úspěch českého týmu by byl zaručený 🙂

Kompletní tiskovou zprávu o najdete v angličtině na stránkách UCI.

Příspěvek byl publikován v rubrice UCI. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u UCI mistrovství světa bude v Číně

  1. Líba Pecháček napsal:

    Ahoj tak snad všechno splní a tento sport dostane co si řadu let žádá a zaslouží, tak držím palce!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *