Report: Zimní závod

Poslední tři týdny byly docela náročné. Z naplánovaných víkendových brigád se staly prakticky každodenní brigády, každý, kdo se přiblížil na dohled haly, dostal okamžitě do ruky nějakou paletu, vrtačku, pásku nebo aspoň vysavač. Nebylo by lepší se příště na zimní závody vykašlat? Tato otázka (jako každý rok) doslova visela ve vzduchu. Jenže pak konečně přišlo sobotní ráno, do haly přijelo padesát dětí, spolu s rodiči začali zvědavě procházet sekce a vymýšlet, kudy pojedou – a nám bylo jasné, že neudělat zimní závod by prostě nešlo.

Využít možnost zkrátit si pauzu mezi koncem loňské a začátkem nové biketrialové sezony halovým závodem využívá každým rokem víc a více jezdců. Letos se do soutěže přihlásilo 63 závodníků – 50  v dopoledních kategoriích dětí a mládeže, 13 v odpoledních kategoriích dospělých (těch by mohlo jezdit přeci jen o něco více). Nejde nám o účastnické rekordy, ale samozřejmě je celkový počet potěšující. Obzvlášť, když vezmeme v úvahu, že termín závodu kolidoval se začátkem jarních prázdnin v některých okresech (Blansko, Hodonín, Znojmo). K tomu jen krátké doplnění: jarní prázdniny plánování termínu v zdánlivě prázdném zimním kalendáři dosti komplikují, letos začínaly 1. února a postupně pokračují až do 13. března. Volné lednové termíny jsme letos využít nemohli, protože v té době jsme ještě měli k dispozici jen polovinu haly.

Tratí bylo nachystáno celkem 7. Sice se všude chlubíme, jak velkou halu máme k dispozici, ale na sedm sekcí by se nám docela hodila ještě další půlka navíc. Takto jsme se museli smířit s tím, že rozjezdy jsou místy o něco kratší, než by se nám líbilo, a že mezi sekcemi zbyl prostor tak tak pro jezdce a doprovody čekající ve frontě. Jednička byla složená především z cívek. Dvojka využívala palet ve všech možných podobách a jezdce v ní nejvíc potrápila “rampa” s výjezdem nahoru na položenou cívku. Na trojce se jezdci octli v obřím pneuservisu, kde se mezi černými pneumatikami ukrýval černě oblečený rozhodčí Lukáš 🙂 Čtvrtá sekce byla složená z klád. Pětku postavenou na betonových skružích okomentoval rozhodčí Vojta: “Já tak trpím, když jezdci mlátí těma ližinama o beton!” Šestka začínala výskokem na vrak automobilu a pokračovala po mohutných kmenech. Sedmá sekce se z klasického pojetí vymykala – na dlouhé křivolaké lávce z pražců si jezdci nesměli ani jednou šlápnout a byla bodována podle toho, jak daleko dojeli – první značka 4 trestné body, další 3 tresné body a teprve ten, kdo dojel až na konec, odcházel z nulou.

Trestných bodů bylo nakonec docela dost,  často byla u jezdců vidět i nějaká ta slza – přesto se podle ohlasů účastníků zdá, že se vám závod líbil. Vašich pochval si vážíme a budeme na ně pamatovat, až si příští rok budeme opět klást otázku, jestli by nebylo lepší se na zimní závody vykašlat. Výsledky soutěže najdete zde.

Na závěr ještě poděkování stavitelům tratí (Luděk Valenta, Milan Vepřek, Kuba Valenta a spousta pomocníků), rozhodčím na sekcích, Michalovi Piňosovi za jeho naštěstí nevyužitou službu zdravotníka soutěže a firmě Smětal, s.r.o., která nám umožňuje využívat svůj areál k podobným kratochvílím.

Příspěvek byl publikován v rubrice domácí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Report: Zimní závod

  1. David Kalaš napsal:

    Velké díky za super závody ze Říčan!!

  2. Jaroslav Pochtiol napsal:

    Všem “olomoučákům” děkujeme za bezvadné závody a tím pádem i za příjemné prožití únorové soboty. Je fajn, že si kluci mohou před sezonou otestovat jak na tom jsou. Jestli se v zimě flákali nebo se opět posunuli dál. Na každých závodech je poznat, že parta v Olomouci dělá vše s velikou láskou k tomuto sportu a za to jim všem patří veliký dík. Díky, rádi k Vám budeme jezdit. Zdraví “Pochtíci”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *