ME Sardinie: Češi zachraňují Evropu

sardinieJakoby Evropa měla jiné starosti, než sport. Soutěže s přívlastkem “evropský” trápí v posledních sezonách nízký zájem závodníků a nezáleží na tom, zda se jedná o “pohár” nebo “šampionát”. Přitom italští pořadatelé letošního Mistrovství Evropy v biketrialu, které se konalo tuto sobotu, neudělali nic špatně: vybrali atraktivní lokalitu v horách na Sardinii prověřenou z národních šampionátů, organizace se ujal zkušený tým, od dubna byly k dispozici kvalitně zpracované propozice, BIU na svých stránkách nabízela fotky z přípravy závodu a každý mohl – bohužel s narůstajícími obavami – sledovat průběžně aktualizovaný seznam přihlášených.

Právě tento seznam přihlášených, nebo spíše nepřihlášených, budil ještě den před zahájením soutěže největší rozpaky. Pouhých 43 startujících na mistrovství Evropy? To přece nemůže být pravda! Česká výprava tak doslova zachraňovala celé ME. Na Sardinii se vydalo 23 jezdců a to i přesto, že náklady na cestu a startovné si – tradičně – platili reprezentanti ze své vlastní kapsy. Potěšující je proto vyjádření vedoucího sportovní komise pana Kakáče, že “po účasti dostanou závodníci startovné vrácené“, přesnější by asi bylo říct spíše proplacené (viz zde). Jestli je to znamení, že český biketrial konečně zase začíná být normálně fungujícím sportem, nebo zda je toto prohlášení předzvěst blížících se voleb do sportovní komise, ukáže čas – uvidíme, zda se dočkáme “vracení startovného” i na letošním MS v Blansku.

Čtyři desítky účastníků ME byly rozděleny do jedenácti (!) kategorií a v některých medaili dostal doslova každý, kdo se přihlásil. Zisk čtrnácti medailí pro Českou republiku tak má bohužel trochu hořkou příchuť.

Noví mistři Evropy

Opravdovou sportovní radost určitě mohou mít novopečení mistři Evropy Pavel Procházka v kategorii senior 20, Tadeáš Kříž v kategorii senior 26, Martin Štěpánek v kategorii junior a Vojta Vepřek v kategorii poussin – gratulace všem, Vojtovi jako olomoučákovi ještě o trochu víc 🙂

Pro další zlaté medailisty, Bětku Pečínkovou v kategorii femine a Vaška Koláře v kategorii elite 20 je radost z vítězství zkalena skutečností, že jejich kategorie byly obsazeny pouze českými jezdci a pokud by platila pro ME stejná pravidla BIU jako pro světový šampionát, není naplněna základní podmínka pro udělení titulu, kterou je účast jezdců nejméně ze dvou zemí.

Kompletní výsledky najdete zde.

Veterán vítězí v seniorech

Čistě přírodní technické tratě, které pořadatelé na Sardinii připravili, jsou přesně tím, co  sedne matadorovi českého biketrialu Pavlu Procházkovi. Kdo navíc zná Pavlovo téměř magické propojení s ME (z minulosti má z evropských šampionátů sbírku už 8 medailí), tomu je jasné, že Pavel s bednou letos určitě v koutku duše počítal – i přes opakovaná slova o konci sportovní kariéry. Jenže, bude si někdo, kdo chce ukončit kariéru, pořizovat před sezonou nové kolo Echo Mark IV? Nebude. Pavel Procházka si kolo pořídil a kombinace nového stroje, dle jeho slov sice lehčích, ale technických tratí a dobré koncentrace dané dlouholetými zkušenostmi (na mezinárodní biketrialové scéně se pohybuje už od roku 1997) jej dovedla k již druhému titulu. Záda mu na stupních vítězů kryl klubový kolega Matěj Popelka na třetím místě.

Nezájem o elitní kategorie

Zatímco dětské kategorie byly obsazeny sice tak tak, ale přeci jen dostatečně (v poussinech 5 jezdců, v benjaminech 4, v minimech 7), v elitních kategoriích byla účast tristní. Kategorie elite 26 a elite femine byly de facto “mimo soutěž”, neboť v každé z nich startoval jediný závodník. V kategorii elite 20 nastoupili závodníci dva (Vašek Kolář a Martin Kakáč) a to, že skončil předposlední, Vaška vůbec netěší. Přitom tratě byly podle jeho slov moc hezky postavené a vůbec ne lehké a se svou jízdou je spokojen – jen kdyby měl s kým soupeřit! Martinovi utekl o 29 trestných bodů a z těch svých šesti jich pět získal za neprojetí branky: “Vynechal jsem šipku číslo 4 a jel rovnou do páté. Takže jsme s Lukášem v jednom klubu – neumíme počítat do pěti!“, smál se Vašek po závodě. Přesně stejnou chybu totiž udělal Lukáš Janka na vídeňských Trial Masters a vida – už v klubu 1-2-3-5-6 není sám.

Quo vadis?

Report z loňského ME v Březové u Sokolova měl titulek “Kam kráčíš?” a letošní odpověď vyvolává silnou skepsi. Nezbývá než doufat, že si jezdci z ostatních zemí jen šetří síly na srpnové Mistrovství světa v Blansku a že tam bude startovní listina mnohem důstojnější. V opačném případě totiž těm, kteří skutečně chtějí změřit své síly na mezinárodní scéně a ne získat medaili za pouhou účast, nezbyde, než hledat sportovní konkurenci jinde. Na UCI Světových hrách mládeže napočítáme v každé kategorii 20-30 jezdců, na UCI Světovém poháru pak ještě více. Přijít o závody v terénu na přírodních překážkách by ale byla opravdu velká škoda.

Názor jezdců na závod si můžete přečíst i na stránkách ÚAMK.

Příspěvek byl publikován v rubrice BIU, zahraniční, závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů u ME Sardinie: Češi zachraňují Evropu

 1. Janoška st napsal:

  Ospravedlňujem sa p.Jankovi za diskusiu na jeho webe.

  Komentáre niktoša Kolárika proti práci Libora ma rozladili.

  Ešte raz sa ospravedlňujem a už sa to nebude opakovať.LJ

 2. Janoška st napsal:

  Ospravedlňujem sa p.Jankovi za diskusiu na jeho stránke.Ale príspevky niktoša Kolárika proti práci Libora ma rozladili.

  Ešte raz sa ospravedlňujem a už sa to nebude opakovať.LJ

 3. Mira Křiva napsal:

  Soudruzi z BIU za nic nemůžou. 🙂 co dodat?
  http://www.amkhamry.cz/2016/07/01/biketrial-kam-jdeme/

  • Miroslav Kolárik st. napsal:

   Za takúto hromadu fráz, bludov, poloprávd a mýtov by sa nemusel hanbiť ani súdruh generálny tajomník Milouš… 🙂 Ale čo? Nech si rečnia, ak im treba. Uvidíme sa v napr. v Hamroch na kempe a tam pre decká urobíme niečo skutočné.

 4. Miroslav Kolárik st. napsal:

  Na ME BIU 2016 štartovalo v 11 kategóriách spolu 43 jazdcov, čiže v priemere menej ako štyria jazdci v jednej kategórii. “Kde asi soudruzi z BIU udělali chybu?”

  • Janoška st napsal:

   Čo sa týka účasti starších Slovenských jazdcov,tak bola dobrá.
   ME sa zúčastnila polovica Slovenských seniorov(teda jeden),zo Slovenských eliťákov menšia polovica(teda nikto).Poprosím pozrieť
   závody v Rudine.

   Je to výsledok pôsobenia pána Kolárika v SCU
   v minulosti(bral za to aj odmenu).

   • Miroslav Kolárik st. napsal:

    Drahý Ľuboš!

    Len pre poriadok: 1. Polovica je vždy polovicou a nie je ani väčšia, ani menšia. Každá polovica je vždy rovnaká ako tá druhá polovica. Je to učivo prvého stupňa základnej školy. Ako pokladník BIU by si také triviálne vedomosti snáď mohol ovládať 🙂 2. Za svojho pôsobenia vo funkcii som vždy odmenu člena VV SCÚ odmietol, aj keď bola pre mňa v rozpočte plánovaná. Nanajvýš mi boli preplatené moje cestovné výdaje. Peniaze, určené na moju odmenu, boli rozdelené medzi našich jazdcov. Vo funkcii člena VV SCÚ nepôsobím už niekoľko rokov na základe toho, že som nekandidoval na znovuzvolenie. Ak aj napriek tomu padá na moju hlavu nízky počet slovenských jazdcov na M-SR UCI 2016, tak na tvoju hlavu a hlavy tvojich súdruhov v prezídiu BIU potom padá nízky počet jazdcov na ME BIU 2016. Páni z prezídia BIU, neuvažujete o tom, že by ste sa mnou inšpirovali a vzdali sa svojich funkcií? 3. Po svojom úspešnom jazdeckom pôsobení na minuloročnom EP BIU v Rudine 🙂 som mal pôvodne v pláne podporiť svojou účasťou v niektorej z elitných kategórií aj ME BIU 2016 na Sardínii. Vzhľadom na počet štartujúcich by ma medaila z ME v Elite 20 alebo Elite 26 určite neminula 🙂 Ale skvelé, demokraticky zvolené a výkonné prezídium BIU by si zrejme opäť našlo nejaký pseudodôvod, ako ma buď nepustiť na štart alebo ako ma diskvalifikovať, aby v hanbe nezostalo 🙂 Vašej práci česť!

    • Janoška st napsal:

     1/Keď sa jablko rozkrojí na dve polky,niekedy je jedna menšia.To sa tak hovorí,ale ako policajt tomu nemusíš rozumieť.

     2/Z VV si neodstúpil, ale ušiel!A utekajú len…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *