Report: UCI MČR mládeže Horšovský Týn

Mistrovství republiky mládeže se letos poprvé konalo odděleně od dospělých kategorií. Pořádání se ujala parta z TJ Dynamo Horšovský Týn pod vedením Petra Šose. „Když pořádáme zimní trial-cupy ve staré škole, tak mám spoustu práce s pořadatelstvím a nemám příležitost se svézt, zatímco kluci si závodí – tak jsem se rozhodl udělat závod jen pro děti, abych jim nezáviděl“, vysvětluje s nadsázkou ředitel závodu svou motivaci. Dějištěm MČR byla již zmíněná stará škola. Budova, ke které má řada obyvatel Horšovského Týna citový vztah, byla nahrazena novou budovou. Před patnácti lety zde zazvonilo naposledy a od té doby je objekt prázdný. Jedním z uživatelů chátrající budovy je právě oddíl cyklotrialu – překážky najdete jak v tělocvičně, kde byste je tak nějak čekali, tak třeba v jídelně, kde působí trochu překvapivě.

Pro MČR ale vznikly sekce kompletně na „zelené louce“ školního dvora. Navezené klády, betonové prvky, pneumatiky a další materiál umožnily v kombinaci s terénními nerovnostmi dvora vytvořit šest kontrolních úseků. Za pomoci supervizorů z řad rodičů byla v pátek večer ještě upravena obtížnost tak, aby odpovídala úrovni jednotlivých kategorií a schopnostem jezdců. Těch bohužel přijelo poměrně málo – na vině byl asi hlavně termín prvního prázdninového víkendu, kdy navíc došlo k souběhu několika dalších akcí. Vliv má určitě i dojezdová vzdálenost, stále totiž platí, že velká část jezdecké základny sídlí na Moravě – dodejme bohužel, protože větší počet jezdců by českému cyklotrialu jen prospěl a je jedno, jestli by byli z Moravy, Čech nebo třeba Slezska. A kdyby s nimi přišli i noví pořadatelé – ale to už v myšlenkách příliš odbíháme. Do Horšáku tak přijelo 22 závodníků.

Už při startu první vlny jezdců vzhlíželi mnozí s obavami k obloze, která černala víc a víc. Ve čtvrt na jedenáct se skutečně z nebe spustila průtrž, před kterou se všichni rychle snažili skrýt v budově školy (pokud tedy nemuseli chytat stany nebo dojíždět sekci). Obtížnost tratí tak během pár chvilek velmi narostla, což je vidět i na trestných bodech.

V kategorii promesa nakonec zvítězil Franta Andrle, po dlouhé pauze vynucené zlomeninou lokte (nestala se mu na kole, ale při pobíhání v Blansku po soutěži) stál na kole prakticky poprvé. Druhé místo po chybě v posledním kole zbylo na Vaška Koláře, třetí skončila Štěpánka Mudrychová.

Poussini byli nejpočetněji obsazenou kategorií – a zároveň opět, jako už po tolikáté, nejvíce bitou. Zcela vážně musíme začít poussinské tratě stavět o stupeň jednodušší, protože jinak to ty kluky a holky přestane bavit a na cyklotrial se nám vykašlou. Bojovat celý závod o jedinou trojku mezi záplavou pětek není dobrá motivace. Na druhé straně je potřeba také říct, že to, co čeká nominované jezdce na Světových hrách mládeže, je ještě mnohem větší zápřah, než jaký zažívají na domácích závodech. Vítězem se stal Vojta Hříbek s velkým náskokem před druhým  Jirkou Sehnalem a třetím Radimem Ženatým.

benjaminech bylo předem jasné, že všichni tři kluci budou na bedně – šlo jen o to, v jakém pořadí. Rozhodoval každý bod a vítězem se stal Martin Damborský, v patách měl Rendu Vymětala a Vojtu Kalaše.

V minimech bohužel bylo předem jasné i to, kdo bude mistrem republiky – závodil zde jediný jezdec Peťa Mokrý a nemohl nevyhrát. Situace, kterou bohužel známe i z některých zahraničních soutěží, moc příjemná není – takže jak bylo napsáno o pár odstavců dříve: potřebujeme více jezdců! Velmi podobně na tom jsou i kadeti. Ti soutěžili dva, vítězem je Marek Pochtiol, poraženým Adam Kosík.

dívčí kategorii s jistotou zvítězila Bětka Pečínková, pro její soupeřky Elišku Hříbkovou i Denisu Pecháčkovou byly tratě přeci jen hodně náročné.

Některé věci (pletivo na překážky po dešti a podobně) sice organizátoři řešili trochu za pochodu, přesto byl celkově závod dobře připravený včetně propagace v místě, takže se přišlo podívat slušné množství diváků. Vítězové pak málem nevěřili množství cen, které na stupních obdrželi – kromě mistrovského dresu, poháru a dvou medailí také díky přispění Funtownu ještě pneumatiky nebo ráfky. Zkrátka kdo přijel – a vyhrál – ten rozhodně neprodělal J Příště tedy budete vědět, že na MČR mládeže prostě nesmíte chybět!

Celkové výsledky, fotogalerie a další reporty

Celkové výsledky najdete zde, fotky hledejte na Rajčeti Jirky Štěpánka a jak viděli report kluci z Blanska si přečtěte na jejich webu.

Příspěvek byl publikován v rubrice domácí, UCI. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.