Cyklotrialové hry mládeže 2015

2015_youth_gamesDruhý ročník Cyklotrialových her mládeže opět přináší možnost závodit podle pravidel trialu pod ČSC (tzv. UCI pravidla). Letos jsou pro vás připraveny čtyři seriálové závody plus samostatné Mistrovství České republiky.

Soutěže

Seriál startuje v sobotu 30. května ve Žďáru nad Sázavou. Soutěž se koná v rámci akce Tour de Kids, pořadatelem je AMK Hamry nad Sázavou.


Druhá soutěž je naplánována na neděli 14. června do Velké Bystřice, kde Biketrial klub Olomouc chystá trialový víkend – sobota bude patřit MČR / PČR v biketrialu, neděle cyklotrialu a to nejen dětskému. Kromě Her mládeže bude připravena i soutěž dospělých pod názvem Open Trial. Po oba dva dny se bude závodit jak na náměstí, tak v lomu Skalka a sobotní večer zpestří místní hudební festival.


Poslední víkend před prázdninami nabídne díky spolupráci s 4RC Trial klubem závod v atraktivních kulisách westernového městečka Šiklův mlýn. V neděli 28. června se tu kromě školního roku budou uzavírat i nominace na mládežnické mistrovství světa – UCI Trials Youth Games, závodit ale mohou přijet i dospělí – stejně jako ve Velké Bystřici doplní Hry mládeže i Open Trial soutěž.


Prázdninová pauza je vyhrazena jednak Mistrovství republiky v Říčanech u Prahy v termínu 4.-5. července, jednak UCI Trials World Youth Games (WYG). Ty se letos konají v Belgii 1. srpna, kvalifikační závody jsou tři: Žďár, Velká Bystřice a Šiklův mlýn.


Finále Her mládeže bude stejně jako v roce 2014 hostit 12. září Havířov. Pořádání se tentokrát ujal ostravský klub Metan trials spolu se závodem Českého poháru převzaly kluby z Olomouce a Hamrů.


 


Věkové kategorie

Seriál je vypsán v následujících kategoriích s barevným značením dle UCI:

  • promesa (5-8 let), značení tratě oranžové, zjednodušená pravidla (povolen dotyk pedálem a ližinou)
  • poussin (9-10 let), značení tratě bílé
  • benjamin (11-12 let), značení tratě modré
  • minime (13-14 let), značení tratě zelené
  • kadet (15-16 let), značení tratě černé
  • girls (do 15 let), dívčí kategorie, značení tratě růžové

Licence a startovné

Pro účast v jednotlivých závodech si není nutná žádná licence, ale jezdci bez licence ČSC (UCI) nejsou započítáváni do celkových výsledků, nemůžou být nominováni na WYG a také, na rozdíl od licencovaných jezdců, od nich bude vyžadováno startovné – je tedy několik dobrých důvodů, proč si vyřídit licenci Českého svazu cyklistiky. Pozor, je to jiná licence než BIU (ČMF)!

Pravidla a hodnocení

Závody se jedou podle pravidel trialu UCI. Hlavní rozdíly oproti BIU pravidlům jsou následující: trestný bod dostanete i za dotek země nebo překážky pedálem či ližinou, na druhé straně ale máte na průjezd sekcí 2,5 minuty a při překročení času dostáváte 1 trestný bod za každých 15 vteřin. Na každém závodě bude postaveno 4 až 5 sekcí, které se pojedou na tři kola. Vítězi jednotlivých soutěží budou odměnění věcnými cenami. Jezdcům s licencí jsou body z každé dílčí soutěže navíc započítávány do celoročního rankingu, na základě kterého budou na závěrečné soutěži seriálu vyhlášeni a odměněni celkoví vítězi Cyklotrialových her mládeže 2015.

Pravidla trialu podle UCI najdete v českém překladu zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice domácí, UCI, závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.